Jak powstała firma Kogen?

To była miłość od pierwszego wejrzenia, ale zacznijmy od początku. Kilka lat temu pewna rodzina wybrała się do Japonii, nie tylko w celach turystycznych, ale również po to, aby wziąć udział w międzynarodowej konferencji na temat medycyny zintegrowanej, która od niemal 30 lat organizowana jest przez biotechnologiczną firmę z wyspy Hokkaido. Wydarzenie wyjątkowe, gromadzące kilkuset uczestników z wielu krajów, którzy przyjechali pozyskać wiedzę od najlepszych. Szczególne miejsce w pamięci zajęła wizja i misja organizatora kongresu – firmy Amino Up, która od kilkudziesięciu lat tworzy w Japonii niezwykłą historię. Warto tutaj przytoczyć misję założyciela firmy – Ken-Ichi Kosuny, który jako absolwent ekonomii rolniczej uniwersytetu w Ebetsuu wymyślił, że stworzy rozpoznawalną markę w światowym sektorze biotechnologii. I choć nie każda wymyślona wizja ma szansę realizacji, to w tym wypadku ogromny upór i konsekwencja doprowadziły do spektakularnego sukcesu.

Inspiracja

Ken-Ichi Kosuna od lat kieruje innowacyjnym przedsiębiorstwem, którego działalność skupiona jest wokół pozyskiwania substancji roślinnych z bioaktywnych źródeł. Coroczne kongresy stanowią natomiast okazję do omówienia najnowszych badań i osiągnięć firmy, wymiany doświadczeń z przedstawicielami innych zakątków świata i nawiązywania długotrwałych relacji biznesowych. Imponująca jednak jest też podstawowa idea kongresów, w której chodzi nie tylko o eksponowanie innowacyjności, ale i tożsamości firmy, głęboko zakorzenionej w kulturze Japonii. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że spotkania mają charakter rodzinny, który czuć od pierwszych minut obecności na kongresie oraz ubieranie tradycyjnych stroji, które wyrażają przywiązanie do najgłębszych wartości i poczucia narodowej dumy. Całość to wyjątkowa mieszanka esencji Japonii – oryginalnej kultury i wyjątkowej myśli technologicznej. Wracając jednak do samego Kraju Kwitnącej Wiśni, zachwycił on wspomnianą polską rodzinę nie tylko kongresem, ale i różnorodnością przez wielkie R. Architektura, jedzenie, kultura, hałaśliwość wielkich miast i wyjątkowa cisza mniejszych miejscowości, zapierająca dech natura, dziewicze góry i grasujące w nich niedźwiedzie, kąpiele w gorących źródłach, skrajne doznania kolorystyczne i modowe – to właśnie kwintesencja Japonii, której można nie lubić, ale nie sposób zapomnieć! Miłość do innowacji Działalność Amino Up zachwyca na tyle, że w turystach z Polski rodzi się myśl, aby sprowadzać wyjątkowe produkty firmy również do naszego kraju. Bo Polacy na to zasługują. Po prostu.

Zachwyciła nas idea, wyjątkowa innowacyjność firmy, troska o pozyskiwanie substancji ze zrównoważonych źródeł, a przede wszystkim możliwość podarowania Polakom przełomowych rozwiązań w dziedzinie biotechnologii. To wszystko sprawiło, że od pierwszej wizyty zapragnęliśmy stworzyć firmę i sprowadzać japońskie produkty do kraju – mówi Przemysław Kruk, prezes firmy Kogen, jedynego importera produktów Amino Up.

Idea

Spółka Kogen powstała z miłości do innowacyjnych rozwiązań, które odpowiadają na największe dzisiaj wyzwania polityki zdrowotnej. Otyłość, problemy ze snem, depresja, a co za tym idzie wzmożona zachorowalność na nowotwory, cukrzycę, choroby serca i układu krążenia. Portfolio Kogen to aktualnie dwa produkty – Oligo-Elite i Etas. Ten pierwszy odpowiada na jedną z największych epidemii – otyłość, bowiem wspomaga spalanie wisceralnej tkanki tłuszczowej, ale również zwiększa wydolność organizmu, dodaje energii. Oligo Elite to zamknięty w kapsułce ekstrakt z liczi i zielonej herbaty, którego niezwykłą moc potwierdzają badania kliniczne przeprowadzone w najlepszych jednostkach badawczych na świecie (m.in. Harvard, Tokyo University, Kyoto University i inne).

Houston mamy problem W opracowanej przez World Health Organization Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, otyłość otrzymała kod E66. Do niedawna otyłość traktowana była po macoszemu, jednak działania WHO nie pozostawiają wątpliwości – Houston mamy problem. Warto wiedzieć, że w nadprogramowych kilogramach nie chodzi o efekt wizualny, a wyłącznie o zdrowie. Otyłość to choroba przewlekła, której skutki mogą być naprawdę tragiczne.

Drugim istotnym dzisiaj, poważnym cywilizacyjnym wyzwaniem jest bezsenność albo niska jakość snu, która często wynika ze stylu życia, długotrwałego narażenia na stres, a to dalej prowadzi do obniżonego nastroju, depresji, kłopotów z koncentracją. Kto z nas nie ma w swoim otoczeniu osoby z depresją? Kto z nas, osób aktywnych zawodowo, nie budzi się w nocy w stresie, a rano bardziej przypomina zombie niż człowieka? Japończycy i na to znaleźli swój sposób – Etas. To roślinny ekstrakt wytwarzany z końcowej, dolnej części szparaga. Jest to pierwszy na świecie naturalny wyciąg, którego mechanizm polega na wyzwoleniu białka odpowiedzialnego za szok termiczny (HSP70), który zwykle organizm produkuje w odpowiedzi na nadmierne ciepło. Odprężenie, wyraźnie lepsza koncentracja, dobry nastrój – wystarczy zgodnie z zaleceniami stosować Etas. W czym tkwi fenomen produktów? Japończycy poświęcili wiele lat na stworzenie środków, których skuteczność i bezpieczeństwo potwierdzają badania kliniczne. Naukowcom zależało na tym, aby stworzyć innowacyjne produkty, które pomogą w rozwiązaniu największych wyzwań polityki zdrowotnej. Udało się to osiągnąć, bo obydwa produkty, to jedyne takie preparaty na całym świecie. Od niedawna dostępne również w Polsce.

To niezwykłe, że możemy zgodnie z naszą misją i marzeniami sprowadzać do Polski coś tak wyjątkowego. Kogen jest jedynym w kraju importerem produktów Amino Up, co napawa ogromną dumą. Realizacja tego pomysłu nie była jednak łatwa. Nawiązanie, a potem utrzymanie opartych na zaufaniu i lojalności relacji biznesowych i naukowych była dla nas kluczową wartością, wymagającą naprawdę wiele wysiłku i lat, ale z dumą możemy powiedzieć: udało się – podsumowuje Przemysław Kruk, prezes Kogen.

Świadomy konsument już wie, że nie ma czasu na błądzenie po omacku i próbowanie wszystkiego, co jest na rynku. Dzisiaj klient chce dostać towar premium, bo jest przekonany, że na niego zasługuje.